Mit tegyünk hőhullámok alatt?
A forró nyár tapasztalatai mindannyiunk számára egyértelművé tették, hogy egyre nagyobb figyelmet kell fordítanunk a hőhullámok elleni védekezésre és az alkalmazkodásra. A Cool Life projektben hosszú távú megoldásokra összpontosítunk, célunk, hogy városunkat úgy alakítsuk át, hogy a hőhullámok, amelyek egyre gyakrabban és hosszabb ideig jelentkeznek, elviselhetőbbek legyenek.
A hőségriadók idején a szakemberek nem véletlenül igyekeznek mindenféle tanácsokkal ellátni a lakosságot: ha a napi középhőmérséklet 25 °C fölé emelkedik, a statisztikák szerint 15%-kal nő a halálozások száma. Amennyiben ez a hőmérséklet 27 °C-ot is meghaladja, a többlethalálozás mértéke eléri a 30%-ot. Ahogy a levegő melegszik, úgy melegszik az emberi szervezet is, és ha nem sikerül megfelelően lehűteni, súlyos egészségügyi problémák léphetnek fel. A tanácsok többsége is erre fókuszál: hogyan hűtsük le környezetünket és önmagunkat, valamint hogyan segíthetünk azoknak a környezetünkben, akik valamilyen okból nehezebben alkalmazkodnak a hőséghez.
Összeszedtük ezeket a legfontosabb alapelveket, tippeket:
Otthon
Árnyék
Megfelelő és következetes árnyékolással hosszabb ideig hűvösen tartható a lakás. Érdemes reggel, amint az első napsugár a házra vetül, azonnal lehúzni a redőnyöket és behúzni a függönyöket. Ha nincs árnyékoló, az ablakokra ragasztott kartonpapír is jelentős segítséget nyújthat.
Párologtatás
A víz párolgása hőt von el a környezettől, így hűti a levegőt. Egy vizes függöny, benedvesített lepedő, vagy a lakásban kiteregetett ruhák is segíthetnek csökkenteni a benti hőmérsékletet. Ez a módszer azonban csak egy bizonyos pontig hatékony, ugyanis ahogy a víz párolog, a levegő telítődik, és ha túl magas lesz a páratartalom, a párolgás lassul. Ezért érezzük kellemetlenebbnek a magas páratartalmú levegőt, mivel ilyenkor a testünkről sem tud elpárologni a víz, illetve izzadság, így a szervezet sem tud megfelelően lehűlni.
Szellőztetés
Amikor a kinti levegő hűvösebb, mint a benti, érdemes beengedni a friss levegőt. Ehhez hasznos lehet egy hőmérőt elhelyezni az ablak külső és belső oldalán, mivel a városon belül is jelentősen változhat a hőmérséklet, és nem mindig könnyű megállapítani, hogy a kinti levegő hűvösebb-e. A leghűvösebb időszak a hajnali órákban van, így érdemes kihasználni ezt az időt, de fontos reggel időben becsukni az ablakot, ahogy a levegő melegedni kezd.
Klíma
A klímaberendezések használatának számos hátránya van: rengeteg áramot fogyasztanak, a beszerelésük költséges, és bár hűtik a lakást, egyben fűtik az utcákat is, ami hosszú távon súlyosbíthatja a helyzetet, még akkor is, ha megújuló energiát használnak. A klíma szárítja a levegőt, ami káros lehet a nyálkahártyákra és az ízületekre, ezért ajánlott mértékkel használni, és rendszeresen tisztítani. Fontos megjegyezni, hogy bár van külső egysége, a klíma csak a belső levegőt hűti és keringeti, ezért időnként szellőztetni is kell, hogy a levegő ne váljon elhasználttá. Mindezen hátrányok ellenére, ha nagy a forróság, az egészségünk szempontjából jobban járunk, ha klimatizált helyiségben töltjük a legmelegebb órákat. Ez azonban egyenlőtlenségi kérdéseket is felvet, mivel a magyar lakások körülbelül negyedében van klíma, így sokak számára ez a megoldás nem elérhető. A katasztrófavédelem honlapján elérhetőek azok a klimatizált helyiségek, ahova bárki betérhet hűsölni.
Hőforrások minimalizálása
Érdemes minimalizálni az összes hőforrás használatát: húzzuk ki a melegedő laptop- és telefontöltőket, használjunk LED-es izzókat, és a főzést, valamint a 60 fokos mosásokat időzítsük későbbre, amikor a hőmérséklet már alacsonyabb.
Szervezet
A szervezet működése
A testünk folyamatosan igyekszik fenntartani az optimális hőmérsékletet, és az izzadás a legfontosabb eszköze ennek. Amikor izzadunk, a bőrünkön párolgó izzadság folyékonyból légneművé válik, hőt von el a környezetből, ezáltal hűti a bőrünket. Érdemes minden módon segíteni ezt a folyamatot, és semmiképpen nem akadályozni. Izzadásgátló dezodorok helyett például olyan terméket válasszunk, amely csak a kellemetlen szagokat csökkenti, de nem akadályozza az izzadást.
Vízfogyasztás - belsőleg
Az izzadással elvesztett vizet mindenképpen pótolni kell, ezért a szokásos napi 2,5-3 liter vízfogyasztást érdemes megduplázni a hőség idején. Számos praktika létezik arra, hogyan ne feledkezzünk meg a megfelelő hidratálásról: legyen mindig egy pohár víz a látóterünkben, amit igyekezzünk minél gyakrabban újratölteni. Vannak, akik ébresztőt állítanak a telefonjukon, hogy emlékeztesse őket az ivásra. Kerüljük a dehidratáló italokat, mint a cukros üdítők, kávé és alkohol, mivel ezek vizet vonnak el a szervezettől, ami különösen veszélyes lehet a hőségben. A nagyon hideg italokkal is óvatosnak kell lenni, mert gyomorgörcsöt okozhatnak.
Víz - külsőleg
Segíthetünk a szervezetünknek azzal is, hogy kívülről hűtjük magunkat. Akinek lehetősége van rá, hideg zuhannyal, vizes ruhákkal, törülközőkkel, vagy akár vízpermetezővel frissítheti magát. A fagyasztott víz jég formájában is kiválóan alkalmas a gyors hűtésre: például egy lavór jeges lábvíz, vagy jégkocka a csuklón hatékonyan csökkentheti a test hőmérsékletét. A ventilátor használata is segíti a párolgást, mivel a levegő mozgása gyorsítja a víz elpárolgását a bőrről, miközben a test melegétől felmelegedett levegőt is elfújja.
Öltözködés
Ha ki kell mennünk a szabadba, a legfontosabb, hogy viseljünk sapkát, amely megvédi a fejünket a napsugárzástól. A lenge, nem műszálas anyagok a legjobbak ilyenkor, mivel lehetővé teszik a bőr számára a párologtatást. A világos színek is előnyösek, mivel jobban visszaverik a napsugarakat. Nem árt, ha van a táskánkban egy kendő vagy felsőruházat: ha átizzadt pólóban egy nagyon lehűtött helyiségbe érkezünk, könnyen megfázhatunk.
Ionpótlás
Az izzadással nemcsak vizet, hanem sót és ásványi anyagokat is veszítünk, ezért ezek pótlására is figyelnünk kell. A sportitalok, vízben oldott só, sós ételek, illetve a kovászos uborka leve is megfelelő lehet erre.
Testmozgás
Akárcsak a lakást, a szervezetet sem érdemes „fűteni” hőség idején. Ha lehetséges, kerüljük a testmozgást és a fizikai munkát a kánikulában.
Alvás
A hosszú hőhullámok és a városi hősziget-hatás miatt a forró éjszakák különösen megterhelik a szervezetet, mivel ilyenkor nem tudunk megfelelően pihenni. Egy jó tipp lehet az ágyneműt hűtőbe tenni alvás előtt, vagy a lepedőt vízzel permetezni, hogy hűvösebb legyen.
Környezet
Embertársaink
Ahogyan a COVID idején sokan segítettek az időseknek bevásárolni vagy gyógyszert kiváltani, úgy a hőhullámok alatt is nagy szükség lehet a segítségnyújtásra. Az idősek, krónikus betegek, várandós anyukák és kisgyermekek különösen veszélyeztetettek ilyenkor, mivel az ő szervezetük nehezebben tudja fenntartani a megfelelő hőháztartást, és nehezebben birkózik meg a test állandó hűtésének feladatával.
Állatok és növények
A madaraknak, kutyáknak, macskáknak is kitehetünk friss vizet, és a növényeinket is érdemes fokozott figyelemben részesíteni. Fontos, hogy a locsolást estére vagy kora reggelre időzítsük, mert a növények könnyen kiéghetnek, ha nem így teszünk.
A következő generációk valószínűleg már rutinszerűen készülnek majd a hőhullámokra, ezért különösen fontos, hogy olyan környezetet alakítsunk ki, ahol a lehető legkönnyebben elviselhetők ezek az extrém körülmények.
Vigyázzunk magunkra és egymásra!